wtorek, 1 kwietnia 2014

Góry Stołowe 

Nazwa Góry Stołowe doskonale opisuje ich krajobraz, którego charakterystycznymi elementami są rozległe płaszczyzny zrównań i wznoszące się nad nimi, urwistymi ścianami, płaskie stoliwa skalnych bastionów. Unikalna rzeźba, wzbogacona dużym nagromadzeniem rozmaitych form erozji piaskowców w postaci głębokich szczelin, labiryntów i blokowisk skalnych, czy pojedynczych skałek o niespotykanych kształtach, czyni Góry Stołowe wyjątkowymi w skali Polski. Rzeźba ta jest odzwierciedleniem płytowej budowy geologicznej związanej z osadowym pochodzeniem tworzących je skał. W późnej kredzie, w okresie między ok. 95 do 80 mln lat obszar dzisiejszych Gór Stołowych stanowił zatokę rozległego i płytkiego morza czeskiego.Spływające z przylegających obszarów lądowych rzeki nanosiły materiał zwietrzelinowy, który osadzał się na jego dnie. W rezultacie utworzyły się trzy poziomy piaskowców: dolny, środkowy i górny, powstałe z gruboziarnistych osadów przedzielonych drobnoziarnistymi marglami. Piaskowce te zalegają prawie poziomo, a od licznych pionowych spękań noszą nazwę ciosowych. Skały margliste w południowo- zachodniej części gór łączą się w jeden kompleks o znacznej miąższości. Swój współczesny wygląd Góry Stołowe zawdzięczają stosunkowo młodym ruchom tektonicznym oraz erozji, które rozpoczęły się w miocenie i trwają po dzień dzisiejszy.






GÓRY STOŁOWE- SZCZELINIEC WIELKI

Najwyższy szczyt (919 metrów n.p.m.) Gór Stołowych znajdujący się na terenie Parku Narodowego.
Jest największą w Europie górą zbudowaną z niesfałdowanego piaskowca. Szczyt jest uważany za najważniejszą atrakcję Gór Stołowych, po stronie polskiej. Posiada wygląd wydłużonego stoliwa pociętego szczelinami. Najgłębszą szczeliną jest "Piekło" (30 metrów głębokości). Formy skalne na Szczelińcu przypominają różne postacie i kształty (między innymi: "Wielbłąd", "Koński Łeb", "Kwoka", "Małpolud", Słoń, "Kołyska"). Wewnątrz korytarzy panuje wspaniały klimat, a w niektórych miejscach leży śnieg utrzymujący się do lipca.


 

                                   



GÓRY STOŁOWE- BIAŁE SKAŁY
Skały leżące na wysokości około 800 metrów n.p.m. pomiędzy Karłowem a Batorowem.
Nazywane są również Białym Kamieniem albo Białymi Ścianami.
Osiągają wysokość do 20-30 metrów i rozciągają się na przestrzeni około 1 km. Powstały w wyniku długotrwałego procesu erozyjnego i działań mechanicznych, gdzie ważną rolę, odegrała woda.















Zdjęcia: Julia Młyńska

Literatura:http://www.pngs.com.pl/pl/przyroda/przyr.html

http://www.stolowe.infopl.info/index.php


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz